Odszkodowanie za opóźniony lot

lot

W poprzednich wpisach omówiłem kwestie odszkodowania i zadośćuczynienia za nieudany urlop. W tym wpisie omówię kwestie dotyczące zmory każdego kto gdziekolwiek leciał na wakacje czyli opóźnienia w wylocie samolotu.

Wiem, wiem okres wakacyjny się już skończył ale roszczenie o odszkodowanie przedawnia się po upływie 2 lat więc teraz jak wróciliśmy z wakacji i już spokojnie pracujemy warto sięgnąć pamięcią wstecz.

Uprawnienia które mam w związku z opóźnieniem lotu przysługują są określone w Konwencji Monrealskiej z 1999 roku oraz Rozporządzenie nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Rozporządzenie UE dotyczy zarówno lotów rejsowych jak i czarterowych, czyli tych którymi lecimy z biura podróży na wakacje. Wiadomo, chcemy zacząć odpoczywać jak najszybciej a tu zaczynamy urlop od koczowania na lotnisku przez kilka dobrych godzin.

 Zgodnie z rozporządzeniem gdy nasz lot opóźnia się o:

  1. dwie lub więcej godzin w przypadku lotów do 1500 km,
  2. trzy lub więcej godzin w przypadku lotów od 1500 km wewnątrz UE oraz od 1500 do 3500 km w przypadku wszystkich innych lotów,
  3. cztery i więcej godzin w przypadku wszystkich pozostałych lotów także tych poza UE.

przysługuje nam prawo do posiłku oraz napojów na koszt przewoźnika. W przypadku gdy musimy zostać na jedną lub kilka nocy z powodu opóźnienia lotu przysługuje nam prawo do bezpłatnego noclegu oraz transportu na miejsce zakwaterowania. Gdy lot opóźnienia się powyżej pięciu godzin możesz starać się o zwrot całości ceny zapłaconej za bilet.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 19.11.2009 roku w sprawach połączonych C-402/07 i C-432/07 oprócz posiłku, napojów oraz zakwaterowania na noc przysługuje nam także stałe odszkodowanie za opóźnienie naszego lotu. Są to kwoty w wysokości:

  1. 250 EURO w przypadku lotów do 1500 km,
  2. 400 EURO w przypadku lotów w UE powyżej 1500 km oraz wszystkich innych lotów od 1500 – 3500 km,
  3. 600 EURO w przypadku pozostałych lotów.

Takie odszkodowanie może zostać zmniejszone o 50 % w przypadku gdy przewoźnik zapewni nam alternatywny plan lotu, który mieści się w czasie naszego pierwotnego przelotu.  Odszkodowanie nie przysługuje nam w przypadku gdy opóźnienie lotu wynika ze okoliczności nadzwyczajnych takich jak złe warunki pogodowe, awaria samolotu, zagrożenie bezpieczeństwa lotu czy strajk na lotnisku.

Zapraszam do komentowania, lektury pozostałych wpisów oraz subskrypcji bloga.

Daniel Gatner

Daniel Gatner

Adwokat Daniel Gatner w 2014 roku ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w Katedrze Prawa Cywilnego i Prywatnego Międzynarodowego. Jest autorem licznych publikacji oraz wykładów z zakresu prawa umów handlowych, nowych technologii, mediów elektronicznych oraz własności intelektualnej. Prowadzi praktykę zawodową w Katowicach oraz Bielsku-Białej.

- Profil - Więcej artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*